Fizinio asmens bankrotas užsienyje, Europos Sąjungoje

Fizinio asmens bankrotas užsienyje gali net gi labai skirtis nuo bankroto praktikos Lietuvoje. Nors bendrai Europos Sąjunga pasaulyje nėra atsiliekanti fizinio asmens bankroto atžvilgiu, skirtingos jos narės fizinio asmens bankroto įstatymą įsivedė jau seniai arba vos prieš 10 metų.

Tarkime, Lenkijoje bankrutuoti galima tik nuo 2009 metų. Galbūt todėl šioje šalyje fizinio asmens bankrotas dar nėra toks populiarus kaip Lietuvoje. Čia pastaraisiais metais bankroto atvejų buvo palyginti daugiau negu kitur užsienyje.

Tačiau kategoriškai asmenų bankroto skaičius Europos Sąjungoje ir jos šalyse vertinti sunku. Tarkime, Anglijoje yra itin daug lietuvių emigrantų, todėl norint vertinti bendrą bankrutavusių lietuvių skaičių, derėtų atkreipti dėmesį ir į emigracijoje vykstančių bankrotų atvejus.

Šiaip įprasta, kad daugiausiai bankroto atvejų užsienyje Europos mastu vyksta tose šalyse, kur yra sudėtingi bankroto įstatymai. Ko gero mažiausio fizinio asmens bankroto rodiklio šalis – Ispanija. Ten praktiškai neįmanoma atrasti, kaip bankrutuoti arba tai leidžiama tik išskirtiniais atvejais.

O štai Vidurio ar Šiaurės Europoje – Vokietijoje, Anglijoje, Švedijoje Norvegijoje, Lietuvoje, Čekijoje, Airijoje šie rodikliai daug didesni. Kadangi čia bankroto įstatymai ir sąlygos daug laisvesni, visai kaip ir JAV. Kita vertus, vertinant 2016 metų duomenis, Lietuvoje bei Latvijoje asmens bankroto atvejų daugėjo daugiau nei kitur užsienyje.