Fizinio asmens bankrotas
Fizinio asmens bankrotas Europos Sąjungoje
Fizinio asmens bankrotas Anglijoje
Fizinių asmenų bankroto įstatymas
Fizinio asmens bankrotas ir jo galimybė buvo jau seniai Europoje taikomas institutas, o ir Lietuvoje apie tai jau senokai buvo kalbama. 2010-04-07 Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutarė ir patvirtino šalies Fizinių asmenų bankroto koncepciją, kurioje buvo pažymėta, jog yra poreikis ir būtinybė parengti Lietuvoje fizinio asmens bankrotą reglamentuojantį įstatymą. Taigi, šios idėjos rėmuose buvo pradėta ruošti ir rengti LR Fizinių asmenų bankroto įstatymo projektas.
Galiausiai LRS fizinių asmenų bankroto projektas jau buvo baigtas ir paskelbtas 2012-05-10, o nuo 2013-03-01 įstatymas įsigaliojo ir pradėjo veikti Lietuvoje.
Čia aprašomas fizinio asmens bankroto projektas iki šios dienos jau buvo keistas keturis kartus: pakeitimai vyko 2013-03-28, 2014-10-07, 2015-12-01, 2015-12-22. Šiais įstatymo pakeitimais buvo padaryti tokios projekto pataisos kaip:
• fizinio asmens bankroto proceso trukmės Lietuvoje sutrumpinimas nuo penkerių iki trijų metų;
• galimybė bankrutuojančiam fiziniam asmeniui išsaugoti vienintelį ar gyvenamąjį būstą, jei yra dėl to susitarta su banku (kredito įstaiga);
• teismo sprendimo bei leidimo reikalavimas, kai kreditoriai bankroto procese nori pardavinėti vienintelį skolininko turimą būstą, kuriame gyvena nepilnamečiai vaikai, ar kiti globojami asmenys.
Taigi, LR reglamentuoja asmens bankroto įstatymą, kuris suteikia žmogui teisę ir galimybę dėl įsiskolinimų pablogėjus jo finansinei padėčiai ir nebesugebant vykdyti savo įsipareigojimų kreditoriams, vėl grįžti į aktyvią ekonominę veiklą. Šis įstatymas naudingas visoms šalis – nes skolininkas nebėra valstybės socialinės sistemos našta ir atsakomybe, o kreditoriai laimi bent tam tikra dalimi ir efektyviau atgauna dalį asmens skolų.
Fizinių asmenų bankroto įstatymo paskirtyje rašoma, jog fizinio bankroto esmė yra sudaryti sąlygas sugrąžinti sąžiningo ūkininko ar kito fizinio žmogaus, kuris verčiasi individualia veikla, mokumą kreditoriams užtikrinant jų reikalavimų tenkinimą šio įstatymo nustatyta tvarka ir siekiant subalansuotos ir teisingos skolininko ir jo kreditorių interesų pusiausvyros (FABĮ 1 straipsnio 1 dalis).
Lietuvos Respublikos Fizinio asmenų bankroto įstatyme yra išskirtos 5 fizinio asmens bankroto proceso stadijos:
1. Parengiamoji stadija. Jos metu skolininkas raštu informuoja visus kreditorius, kuriems yra įsiskolinęs apie sprendimą kelti savo fizinio asmens bankroto bylą. Tuomet asmuo renka ir rengia reikalingus dokumentus pareiškimui teisme dėl asmens bankroto bylos iškėlimo ruošimo. Galiausiai bankroto bylai iškelti skirtą pareiškimą asmuo pateikia teismui.
2. Teisminė stadija. Tai teisminis procesas, kai žodinėje procedūroje sprendžiama, ar skolininkui egzistuoja sąlygos iškelti fizinio asmens bankroto bylą, tuomet byla iškeliama arba atmetama.
3. Bankrutuojančio žmogaus mokumo atkūrimo plano rengimo stadija. Jos metu atkūrimo planas patvirtinimas kreditorių susirinkime ir teisme.
4. Asmens mokumo atkūrimo plano vykdymo stadija. Jeigu privatus asmuo tinkamai vykdo ir atlieka mokumo atkūrimo plano reikalavimus, tuomet galima pereiti į penktąją ir paskutiniąją fizinio asmens bankroto proceso stadiją – kurios metu užbaigiama bankroto byla ir nurašomos skolos arba atvirkščiai – jei asmuo neparodo iniciatyvos atkuriant mokumą ir nesilaiko mokumo plano atkūrimo nuostatų – asmeniui bankroto byla nutraukiama.
Lietuvos Respublikos Fizinio asmenų bankroto įstatymo tekstą rasite Lietuvos Respublikos Seimo (LRS) internetiniame puslapyje, paspaudę šią nuorodą .
Registruokis nemokamai bankroto konsultacijai telefonu, skype arba registruokis susitikimui su fizinio asmens bankroto teisės specialistu mūsų biure ir mes su Jumis susisieksime ir suteksime konsultaciją, kurios metu žmogaus bankroto įstatymas taps Jums daug aiškesnis.